ABD’li Müslümanlar için özel kampanya

ABD’de Müslümanların dini bayramlarının da ülke genelindeki tüm okullarda tatil olarak kabul edilmesi için Beyaz Saray’ın resmi internet sayfasında açılan kampanya kapsamında şuana kadar 40 bin imzanın toplandığı belirtiliyor.

Türk Amerikan toplumu ve sivil toplum kuruluşları (STK) 17 aralıkta başlanan ve bugün sona erecek kampanyadaki imza sayısını 100 bin sınırına çıkartmak için sosyal medyayı kullanarak vatandaşlara ulaşmaya çalışıyor.

İslam dininin kutsal günlerinin ülke çapında resmen tanınmasını isteyen dilekçenin açıklama kısmında şu ifadeler yer alıyor:
“Amerika Birleşik Devletleri’nde Müslümanların artan nüfusu ile Müslümanların tatil günlerinin de ülke çapında okullar tarafından tanınmasının zamanının geldiğine inanıyoruz. Ne yazık ki birçok Müslüman ailelerin çocuklarının eğitimi ve kendi dini yükümlülükleri arasında seçim yapmak zorunda kalıyor. Müslüman okul çocukları ve çalışanları da okullardaki diğer inançların takipçilerine tanınan aynı haklardan yararlanmayı hak ediyor. Başkan Barack Obama’yı bu dilekçeyi desteklemeye ve toplumun kapsayıcılığını geliştirmeye çağırıyoruz.”

Bu kampanyanın gerekli sayıya ulaşılması durumunda İslam dininin kutsal günlerinin Amerikan okullarında tanınmasının önü açılmış olacak.

İmza kampanyası nasıl işliyor?

Amerika’da İsteyen herkes, www.whitehouse.gov adresindeki dilekçe (petition) bölümünden, gündeme getirmek istediği herhangi bir konu hakkında imza kampanyası başlatabiliyor.
Konuyla ilgili Beyaz Saray’ın resmi internet sayfasında şu bilgiler yer alıyor:
“Gerekli imzanın toplanması durumunda, kampanyanın kapanmasının ardından, Beyaz Saray’daki ilgili çalışanlar konuyu gözden geçirerek konu ile ilgili uzmanlara aktarır. Netice itibarıyla da resmi bir cevap yayınlar.”

Resmi bir kural olmasa da bazı dilekçelere Başkan Obama bizzat cevap verebiliyor. Kampanyaya katılmak için, https//petitions.whitehouse.gov adresindeki ana sayfada yazan “View Petitions” (Dilekçeleri Görüntüle) yazan butona tıklayarak, ilgili dilekçenin bulunması gerekiyor.

Hesap açma işleminden sonra e-posta adresine kısa sürede gelecek linke tıklayarak oy kullanmak mümkün.

sonhaber.nl

Related Posts