BİR YIL SONRA BUGÜN…

“ABD Başkanlık seçimlerinin en büyük favorisi Hillary Clinton’un arkasındaki kişi bir Türk Hanımefendi…”

Mithat Bereket

BİR YIL SONRA BUGÜN…

Tam bir yıl sonra bugün, 8 kasım 2016’da yapılacak seçimle ABD 45. Başkanını yani dünyanın en etkili insanını seçecek…

Demokrat ve Cumhuriyetçi parti aday adaylarıysa, açıkoturumlarda adaylık için yarışa çoktan başladı bile…

15 aday adayının, adaylık için yarıştığı Cumhuriyetçi kanatta şimdilik ünlü işadamı Donald Trump ve beyin cerrahı Ben Carson isimleri öne çıkıyor.

Şimdilik diyorum çünkü CNN, Fox News, Facebook, NBC gibi küresel medya devlerinin moderatörlüğünde yapılan bu açıkoturumlarda dengeler ve kamuoyu yönelimleri her an değişebiliyor.

Demokrat kanattaysa işler biraz farklı. 6 aday adayının katılımıyla Las Vegas’da gerçekleşen ilk açıkoturum sonrası; 3 aday gerekli kamuoyu desteğini (3 ankette %1 ve üstü) alamadığı için yarış dışı kaldı.

3 aday adayı kalan Demokrat Partide öne çıkan isimlerden Senatör Bernie Sanders sosyal eşitlik söylemiyle öne çıkarken, önceki Dışişleri Bakanı ve First Lady Hillary Clinton özellikle kadının toplumda güçlendirilmesi, bireysel silahlanma karşıtı söylemi ve eğitim politikalarıyla öne çıktı.

Oysa Clinton geçtiğimiz aylarda gündeme gelen dışişleri bakanlığı görevi sırasında yazışmalarını özel e-mail adresi üzerinden yaptığı ve yine bakanlığı sırasında aralarında Bingazi Büyükelçisinin de bulunduğu ABD’li 4 diplomatın hayatını kaybettiği Libya’daki Amerikan temsilciliklerine yapılan saldırılardaki ihmalinin sorgulanması nedeniyle; sıkıntılı bir kampanya startı vermişti.

Clinton, e-mail yazışmalarını topluma açarak ve özellikle Bingazi saldırısıyla ilgili verdiği 11 saatlik ifadeyle aleyhindeki havayı lehine çevirdi.

Hatta geçen hafta Bingazi saldırısı soruşturma komisyonuna verdiği ifade o denli başarılı oldu ki, Clinton’u son kamuoyu yoklamalarına göre en yakın rakibi Senatör Sanders’in 23 puan önüne taşıdı…

3 milyon üyesi bulunan ülkenin en büyük öğretmenler sendikası, eğitim politikaları nedeniyle 2016 başkanlık seçimleri için Clinton’a destek açıklamasında bulundu…

Başkanlık yarışında şansı yüksek görülen ve Clinton’a ciddi bir rakip olabilecek mevcut Başkan Yardımcısı Joe Biden’in, Mayıs ayında kanserden kaybettiği oğlunun matemini yaşadığı bir dönemde Başkanlığa aday olmayacağını açıklamasıysa Clinton ismini iyice öne çıkarıyor…

Bu noktada politik deneyimi bulunmayan Cumhuriyetçi adaylar Trump ve Carson karşısında; Dışişleri Bakanlığı yapmış Clinton’un; first lady olarak 8 yıl bulunduğu Beyaz Saraya; bu sefer Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak, üstelik ABD’nin ilk kadın başkanı olarak çıkması çok olası…

Bu durum Amerika kadar Türkiye’yi de ilgilendiriyor olabilir….

Zira Amerikan siyasi tarihine “İlk Kadın Başkan” olarak ismini yazdırmaya yakın olan Hillary Clinton’un kampanyasının gizli kahramanı bir Türk kadını… Özlem Diraz…. Yalnış duymadınız ABD Başkanlık seçimlerinin en büyük favorisi Hillary Clinton’un arkasındaki kişi bir Türk Hanımefendi….

Geçtiğimiz hafta American Abroad Media “Medyanın Öne Çıkan Lideri Onur Ödülümü almak üzere gittiğim Washington’da bir araya geldiğimiz Özlem Hanım’la ilgili birkaç konuya dikkat çekmek isterim.

Amerikan Dışişleri’nde “Müsteşar” seviyesinde görev alan tek Türk olan ve bugün Hillary Clinton’a en yakın isimlerden biri olarak başkanlık kampanyasını yürüten Özlem Diraz; Dışişlerindeki görevinden sonra, günümüzde Amerika’daki türk toplumu yararına ve Türkiye – ABD ilişkileri çerçevesinde çok önemli lobicilik faaliyetlerinde bulunuyor…

Amerikan siyasetindeki konulara yön verme önemine ve Türkiye’nin bu konudaki çalışmalarının eksikliğine sıkça vurgu yaptığım “Lobicilik” konusunda; Özlem Hanım’ın konumu ve çalışmalarıyla, Türkiye adına da önemli bir noktada bulunduğunu vurgulamak isterim.

Related Posts